-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
Rykte
Amazon lanserar nya smartphones under namnet Ice

Fire Phone blev en flopp. Men snart kommer Amazons nya smartphone-modeller med namnet Ice. Åtminstone om man får tro färska rykten.
Amazons försök att slå sig in på smartphonemarknaden slutade som kanske bekant med ett sällsynt praktfullt magplask. Fire Phone hånades av recensenterna och ansågs vara så dålig att e-handelsjätten till slut satt med ett lager telefoner värt motsvarande 721 miljoner kronor. Ouch, kanske de flesta skulle tänka, för att aldrig mer återvända till smartphone-segmentet. Men enligt uppgifter till NDTV ska Amazon ha planer på två nya smartphone-modeller, som ska säljas under namnet Ice.
Mobil erfarenhet
Det är egentligen en smula märkligt att Amazons försök med Fire Phone slutade i ett sådant monumentalt fiasko. Techjätten har både erfarenhet och framgångar när det gäller mobila konsumentprodukter som e-bokläsare och surfplattor. Men kanske var det den tydliga kopplingen till just e-handel som blev Fire Phones fall. Huruvida man tänkt sig något liknande koncept med telefonerna under namnet Ice är oklart, men en väsentlig skillnad är att de nya telefonerna sägs köra en riktig version av Android och ha Googles klassiska appar ombord, inklusive Playbutiken.
5,2 respektive 5,5 tum
Ice-telefonerna ska komma i två storlekar, enligt NDTV. Den ena får en skärm på 5,2 tum med den andra ligger på 5,5 tum. I övrigt ska det handla om samma specifikationer på båda enheterna. Där snackar vi Snapdragon 435-processor, 2 GB arbetsminne, 16 GB lagringsutrymme och kamera på 13 megapixlar. Tidiga prototypversioner ska inte vara rustade med Amazons Alexa, men däremot har de Google Assistant.
Siktar på utvecklingsmarknader
Många bedömare menar att det i och med specifikationerna är tydligt att Amazon fokuserar primärt på utvecklingsmarknader med de nya telefonerna. En anonym källa uppger för NDTV att de nya telefonerna kommer att kosta runt motsvarande 800 kronor. Amazon har valt att inte kommentera uppgifterna alls, med hänvisning till att man aldrig kommenterar spekulationer.