-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
Ny tabletapp från Aftonbladet.
Aftonbladet app-satsar med användarvänlighet.

Nu lanserar Aftonbladet en helt surfplattaanpassad app, Aftonbladet Tablet, som ska förbättra användarupplevelsen för tablet-användaren. Bland det nya i appen finns podcastspelare samt funktioner för att prenumerera på specifika ämnen och krönikörer.
– Vi har jobbat mycket med artiklarna och presenterar text, bilder och tv på ett nytt sätt för att uppmuntra användarna att läsa mycket och stanna länge. Samtidigt kommer alla känna sig nyhetsuppdaterade. Vår nya tabletapp är både "newsig" och "tillbakalutad", säger Lena Widman, produktägare på Aftonbladet i ett pressmeddelande.
Även annonser kommer att anpassas till appformatet, och kommer bli fristående från annonseringen i webversionen.
– Det finns en historik av att tablet ärvt desktop-annonser som inte varit helt optimerade för tablet och annonsören har därmed inte använt sig av plattformens unika egenskaper och styrkor. Med våra nya spännande annonsformat som vi tagit fram hoppas vi kunna förändra det beteendet, säger Marcus Björklund, produktchef för annonser i tablet i pressmeddelandet.
iPad får en motsvarande app, Aftonbladet Ipad, efter julhelgen.