-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
Think different? Nja…
81 procent av USA:s unga vill ha Iphone

Investmentbanken Piper Jaffrays årligen återkommande studie av hur amerikaner i tonåren uppfattar olika varumärken visar att en förkrossande majoritet föredrar Apples Iphone framför något annat märke.
Inte mindre än 81 procent av de amerikanska tonåringarna tror att deras nästa telefon kommer att bli en Iphone. Det är en uppgång från en redan hög procentuell andel under 2016, då siffran låg på 79 procent. Det är också den högsta noteringen någonsin för Iphone-dominansen bland de unga amerikanerna. I undersökningen – som genomförts av investmentbanken Piper Jaffray – har 5 500 ungdomar med en genomsnittsålder på 16 år deltagit.
Är redan frälsta
Precis som sajten Macrumors påpekar har dessutom majoriteten av ungdomarna redan idag en Iphone. Hela 76 procent av dem, närmare bestämt. Att Apples smartphone har den attraktiva egenskap som gör att ungdomar tycker den är cool är således uppenbart och säkerligen oroväckande för konkurrenterna.