-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
Bohnanza
Temat för detta spel är bönodling, men det är mer rättvisande att säga att det är ett kortspel där man spar olika färger och cashar in dem vid rätt tillfälle.
Reglerna för när man får plantera bönor, när man måste plantera bönor, när man får skörda bönor och när man måste skörda dem är rätt intrikata. Taktiken för att få ut maximalt med poäng i denna process är ännu mer intrikat.
Kan du inte spelet sedan innan ger appen dig tyvärr väldigt lite hjälp på vägen. Det finns en tutorial som förklarar grunderna i spelet men den ger dig ingen hjälp med meningsfulla strategier.
Dessutom ger appen dålig översikt över vad som händer, i synnerhet vad datorspelaren håller på med. Gränssnittet för att byta kort med varandra är förvirrande och vi blir aldrig riktigt säkra på vad som händer.
Ytterligare ett problem är att spelet delvis bygger på att de andra spelarna inte vet vad du har för kort på hand, men när det är din tur syns detta öppet, och appen ger ingen förvarning innan detta händer. Resultatet är att man måste skicka Ipaden mellan varandra (något onlineläge finns inte) utan att titta på den emellan och dessutom ha järnkoll på när det är dags att skicka den vidare. Spelet är dessutom mycket interaktivt med ett konstant bytande av kort mellan spelarna, vilket gör denna typ av skickande rätt olämpligt. Appens tillkortakommanden och spelets konstruktion konspirerar till att ge oss en spelupplevelse som vi inte finner njutbar. Endast för fantaster av det befintliga kortspelet.