-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
Standardisera mera
Krönika: Tid för smarta klockorna från olika tillverkare att bli sams

Snabbladdning i telefoner tar stora kliv framåt samtidigt som EU kämpar för att tvinga in även Apple i standarden med usb-c. I klockorna tycker jag däremot att vi har hamnat i en återvändsgränd.
Jag har definitivt vant mig vid att ha min smarta klocka som ständig följeslagare. Batteritiden är dock i kortaste laget och det gör laddningsarrangemang till en ständig huvudvärk. Det som borde vara så enkelt.
När det gäller telefonen känner jag att det finns standarder. Inte bara trådat utan framförallt trådlöst. Jag behöver inte ha med mig en laddare alltid, för att kunna ladda. Är jag hemma hos någon finns ofta en laddare jag kan låna, även på publika platser, som en restaurang kan jag med en bedjande blick ofta få låna lite ström i en laddare som ligger bakom en disk och inte används för tillfället. Läget för den smarta klockan är helt annorlunda.
Jag är tacksam för att de allra flesta smarta klockor idag laddar trådlöst. Borta är i de allra flesta fall proprietära laddare med små pinnar som lätt bryts av och framförallt bara fungerar till en modell av klocka. Att klockorna laddar trådlöst betyder dock inte att de följer någon standard. Att jag kan ladda en Samsung-telefon med en Xiaomi-laddare, för att båda använder usb-c innebär inte att jag kan använda min Galaxy Watch-laddare med en Xiaomi-klocka. Problematiken blev tydlig nyligen när jag hade en hel hög smarta klockor deras laddare, några generella trådlösa laddare och ett par telefoner. De senare då med omvänd trådlös laddning, en några telefoner.
Den laddare jag börjat att testa med är Samsungs dubbelladdare som laddar både en telefon och en klocka samtidigt. Så länge klockan är en Galaxy Watch. Eftersom Samsung-telefoner fungerar även med andra klockor är begränsningen till enbart Samsung-klockor inte självklar. Än mindre önskvärd. En klocka från Xiaomi lyckas inte få laddning från Samsungs dubbelladdare. Däremot kan jag ladda den med den separata laddaren för Samsung Galaxy Watch. När jag plockar fram Huaweis smartklocka laddar den varken från Samsungs dubbelladdare eller från Samsungklockladdaren. Tvärtom gör magneten som ska hålla fast klockan vid laddaren att den istället skjuts bort därifrån.
På en vanlig trådlös laddare däremot så laddas klockorna från Xiaomi, Samsung och Huawei utan problem.
Adderar jag sedan Apple Watch så laddar den så klart inte från någon av dessa laddare, inte ens vanliga trådlösa laddare utan enbart från särskilda Apple Watch-laddaren. De tre andra klockorna kan jag alltså ladda från telefoner med omvänd trådlös laddning men inte heller det är ett alternativ för Apple Watch.
Det borde inte vara så här krångligt.