-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
-
PLUS
Flera nyheter i Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så funkar de
-
PLUS
Krönika: Jag spår framtiden ett år framåt genom att se ett år bakåt
Erik produktutvecklar
Krönika: Som en smart ring borde vara

Den nya produktkategori som det just nu talas mest om är den smarta ringen. Kategorin är inte helt ny, men den är ändå i ett skede där förväntningarna är höga och definitionen av vad en smart ring faktiskt ska vara ännu inte är hugget i sten. Så jag tar mig friheten att önska.
Idag är det framförallt Oura som skapat sig en position inom smarta ringar, men de är långt ifrån ensamma. Samsung rullar som bäst ut sin Galaxy Ring i fler länder och regioner världen över och det finns flera andra aktörer också. Haale, Ultrahuman, Colmi, Odo med flera. Det är en uppfriskande nybyggaranda.
Grunderna
När en ny produktkategori släpps provar sig tillverkarna fram. Det finns en hel del tillverkare som verkar ha ganska vag idé om vad som faktiskt fungerar och vad kunderna vill ha och därför lanserar produkter och först sedan ser vad som händer. Vad som fungerar och vad som måste förändras.
När smartklockan slog igenom på allvar började den mest som en miniatyrmobil. Det kom appar och mobilliknande tjänster i miniformat, men det visade sig att det var främst hälsa och träning som funkade och sedan dess har ett antal smartklockeappar försvunnit och lagts ner. Minns du att Instagram fanns som klockapp? Det var kanske inte det bästa sättet att se på bilder.
Utseende och format
Min ingång är lite att jag tycker den smarta ringen idag är lite en hälsopryl som mäter dina värden men är gjord för den som inte riktigt vill ha en hälsopryl. Att smarta ringar kommer i formatet just som en ring du sätter på fingret kan jag köpa. Det är ju ett etablerat koncept, precis som armbandsuret.
För hälsomätning skulle jag egentligen föredra ett mer osynligt, undangömt format. Ett mjukt tygband som sitter längst upp på strumpan vore egentligen bäst i alla fall dagtid. Syns inte, känns inte, men mäter. Givetvis skulle man också vilja ha en ring/ett band då som faktiskt kan mäta träningspass som en smartklocka, med gps, vilket ju inte dagens ringar kan.
Ingen skärm - men notiser, app och betalningar tack
Att den smarta ringen, eller som jag fantiserade nu, fotbandet, inte har någon skärm gör ju att den kan ta mindre plats, men det ställer också höga krav på det gränssnitt man har tillgängligt. Jag saknar någon form av notiser i ringen, en vibration som kan signalera viktiga händelser. De måste ju dock vara väldigt genomtänkta för att ge någon nytta. Dels väldigt sparsamma, dels tydligt vad de signalerar.
Jag vill även ha mobila betalningar i min ring. Det kräver ju dock att ringen faktiskt sitter på fingret och är lättåtkomlig och inte i strumpan. Specifika ringar för mobila betalningar finns ju, men varken Oura eller till exempel Samsung erbjuder ju idag blipp för betalning med sina respektive ringar.
Resultatet av allt det här är också att stora krav ställs på den app som följer med. Dels för att analysera, åskådliggöra och dra slutsatser av all insamlad data. Dels för att visa alla övriga funktioner. Det finns mycket att göra.