-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
-
PLUS
Flera nyheter i Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så funkar de
-
PLUS
Krönika: Jag spår framtiden ett år framåt genom att se ett år bakåt
Grävt bland siffrorna
Krönika: 2G och 3G från start till mål

Jag gräver i arkiven. När Sveriges 2G- och 3G-nät sjunger på sista versen kan dess betydelse utvärderas.
Det ena 2G-nätet, det Telia driver tuffar på några år till, det andra, det som Tele2 och Telenor gemensamt driver, stängs under nästa år.
Förväntningarna när en ny mobilteknik introduceras stämmer inte alltid överens med de faktiska användningsområden som sedan växer sig stora.
När det gäller 2G minns jag när de första telefonerna dök upp, för samtal då, men var för ung själv för att vara en flitig användare av dem. Jag kopplade upp min handdator mot mobilens IR-öga för att läsa e-post ett par år senare när mobildata blev en grej och jag uppskattade prestandaökningen när sedan gprs kom.
Mina första erfarenheter av 3G var, om jag minns rätt, med Motorola. Jag jobbade på tidningen Mobil redan då och fick hålla en av de första 3G-mobilerna och om jag höll den högst en centimeter från den 3G-”mast” som fanns där dök texten 3G upp i mobilens skärm.
Förväntningarna på 3G handlade främst om videosamtal och kanske mobil-tv. Operatören Tre satsade stort på eget innehåll och en portal med tjänster. Under den perioden slog videosamtal inte igenom på allvar, men det var onekligen starten på en utveckling som gjorde strömmad musik och video samt konstant uppkoppling till en självklarhet. Videosamtal fick istället sitt genombrott med Facetime betydligt senare.
När 2G och 3G nu är på väg bort tar jag tillfället i akt och undersöker följderna. Att en bred majoritet mobilanvändare sedan länge har mobiler med 4G-stöd och även 5G har vi sett sedan länge. När jag tittar i de senaste siffrorna från Post- och Telestyrelsen ser jag att det totalt ringdes ungefär 1,5 miljoner samtalsminuter i 2G-näten under 2023. Telia 831 000 minuter, Tele2 521 000 och Telenor 185 000. Några uppgifter om datatrafik finns inte tillgängliga, men det är med stor sannolikhet i maskiner som bilar, hemlarm, trygghetslarm för äldre, som vi kan få problem, om de inte byts ut i tid.
Hundratusentals bilar riskerar enligt Transportstyrelsen att bli underkända i besiktningen när deras obligatoriska säkerhetssystem till följd av nedstängningen kan sluta fungera. Nu har man ytterligare tid att hitta en lösning på detta.