-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
MWC 2019
Vi provar LG G8 med geststyrning och högtalare i skärmen
I LG G8 Thinq kan du logga in inte bara med Face ID utan även med Hand ID, alltså att kameran känner igen din hand. Vi har testat det och fler andra innovativa tekniker i LG G8 Thinq.
Under en timme har vi fått möjlighet att uppleva de nyheter som LG G8 Thinq introducerar. Det handlar, precis som med LG:s andra flaggskepp, nya LG V50 om tidiga modeller som inte är helt klara, men just med tanke på det känns de relativt stabila och de funktioner vi testar fungerar som de ska.
Identifierar handflatan
Kameran som gör handigenkänningen möjlig är en så kallad tof-kamera som alltså med stor precision kan mäta avstånd och i det här fallet identifierar den det unika mönstret av blodkärl i handflatan.

Jag testar att lära den min handflata och det gör man genom att sakta föra handen mot telefonen ett par gånger. När det är gjort kan jag hålla handen över telefonen så kommer jag direkt till startskärmen. Det här fungerar även i mörker, ja det fungerar faktiskt bäst i mörker för att förutsättningarna är bäst då, mängden störande uv-ljus är mindre då. Hand ID liksom de andra sätt där man kan använda geststyrning fungerar dock även när det är ljust.

Styr musik, avvisar samtal och ändrar volymen
Med hjälp av handrörelser ovanför skärmen kan man även styra vissa utvalda appar. Jag kan till exempel avvisa ett samtal genom att hålla handen över och sedan dra den åt sidan. På liknande sätt kan jag pausa musikuppspelning och vrida på handen ovanför skärmen kan jag höja och sänka volymen. I vilket sammanhang det här skulle vara användbart är lite oklart, men Z-kameran som LG kallar den bidrar även för att ge dig bättre selfies med djupinformation och är enligt LG säkrare än ansiktsigenkänning, som telefonen också är utrustad med. För selfies gör kameran att du kan addera virtuella ljuskällor så att du kan få studioljus och så att din hand om du sätter den för ansiktet till och med lämnar en skugga.

Värt att nämna är även att telefonen på baksidan inte har några utstickande kameror utan att de är helt integrerade i den släta glasbaksidan. Jag får testa både en LG G8 med två och en med tre kameror bak och båda varianterna kommer finnas tillgängliga. Vilken version som släpps beror bestäms senare och kan skilja mellan olika länder och operatörer. Versionen med tre kameror har även 2x zoom i telelinsen medan den med två får möja sig med standard och vidvinkel.

Skärmen är högtalaren
Ytterligare en spännande nyhet i LG G8 är att det på framsidan inte finns någon synlig högtalare. LG gör sina egna oled-skärmar, så väl till tv-apparater som till mobilerna och här använder de oled-displayen som högtalare. Ljudresureserna är bra och vi får höra att det fungerar även om glaset i skärmen skulle gå sönder i en olycka.
Precis som med det andra flaggskeppet V50 som LG lanserat i Barcelona saknas det än så länge prisuppgifter på LG G8 och det är heller inte bestämt när den kan börja säljas. Utöver de två varienaterna med två respektive tre kameror finns även en LG G8S med lägre specifikationer, men den har vi ännu inte kunnat testa på plats.
Fakta
Allmänt
Modell G8 Thinq
Tillverkare LG
Lanseringsdatum 2019-02-24
Mått 151,9 x 71,8 x 8,4 mm
Vikt 167 g, 82 %
Material baksida Glas
System Android
Systemversion 9.0 Pie
Chipset Snapdragon 855
Tillverkningprocess 7 nm, 149 %
Nät
GSM-band 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz
3g-band 850 MHz, 900 MHz, 1900 MHz, 2100 MHz
Dubbla simkortsplatser Ja
Skärm
Mått 6,1 tum, 92 %
Upplösning 3120 x 1440 pixel
Pixeldensitet 564 ppi, 131 %
Typ P-Oled
Minne
RAM-minne 6 GB, 62 %
Lagringsminne 128 GB
Minneskortplats Ja
Kamera
Upplösning 16 Megapixel, 12 Megapixel, 12 Megapixel
Vidvinkellins Ja
Optisk zoom 2x
Videoinspelning, upplösning 3840 x 2160 pixel
Upplösning på frontkameran 8 megapixel
Anslutningar
Anslutningskontakt USB Typ C
Hörlursuttag Ja
Bluetooth 5.0
Wifi 802.11 a/b/g/n/ac
GPS Ja
Batteri
Kapacitet 3500 mAh, 69 %
Övrigt
Tålig Vattentät
FM-radio Ja
NFC Ja
IP-klass IP68
Fingeravtrycksläsare Ja
Stereohögtalare Nej