-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
MWC 2016
Smycket som är ett nödlarm

Designern Jacob Jensens mobiltillbehör är ett armband som ger geststyrning och nödlarm till din mobil.
Designfirman jacob Jensen kanske är mäst känd för sin formgivning av Bang & Olufsens produkter, men de är även verksamma i eget namn. Nu har man lanserat ett armband för cirka 2000 kronor som är tänkt att fungera som ett smycke, men också ett mobiltillbehör.

Armbandet Halo, som finns med fyra olika mönster, har en Bluetooth-länk till mobilen och en rörelsesensor, men räknar inte dina steg. I stället kan du aktivera olika mobilfunktioner som kameran eller sms beroende på hur du rör handleden. Men den centrala funktionen är nödlarmet.
Om du skakar din handled ett visst antal gånger sätter telefonen igång att ringa upp ett larmnummer om du inte avbryter den. På så sätt fungerar mobilen som ett överfallslarm utan att du behöver komma åt mobilen i skarpt läge.

Omvänt fungerar även armbandet som stöldlarm. det vibrerar nämligen om du kommer tillräckligt långt från din mobil, till exempel om den blivit stulen. Eller du bara förlagt den.