-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
-
PLUS
Flera nyheter i Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så funkar de
-
PLUS
Krönika: Jag spår framtiden ett år framåt genom att se ett år bakåt
Första intrycket
Samsung Galaxy Z Flip 5 – yttre skärmen stor skillnad

Med den större, yttre skärmen i Samsung Galaxy Z Flip 5 blir fler av telefonens funktioner tillgängliga utan att du behöver vika upp den.
Den stora nyheten i Samsung Galaxy Z Flip 5 är att den yttre skärmen blivit nästan tre gånger så stor som i föregångaren. Det här gör att vi har större möjligheter att använda telefonens funktioner utan att öppna den, till exempel ta bilder med yttre kamerorna och se direkt vad som kommer med i bild.

Det här är det mest påtagligt nya med Z Flip 5. Ser vi på de tidigare generationerna av Flip så kan man enkelt säga att denna står för den största förändringen. I grundläget används den yttre skärmen för att visa widgets. Det kan vara kalender, väder, musikspelare och så vidare. Jag provar att svepa i sidled för att växla mellan de olika panelerna, men det går även att nypa med två fingrar på yttre skärmen för att få fram miniatyrer av tillgängliga vyer och på det sättet enkelt hitta direkt till den du söker. Och på det sättet alltså slippa svepa många gånger i följd.

Det är dock inte allt. Den yttre skärmen kan, förutsatt att du installerar Samsungs inställningsapp Good Lock, även användas för att köra alla appar. När jag provar på plats i Seoul har alla tillgängliga enheter inte denna möjlighet aktiverad, men det är tydligt att Samsung arbetar för att även efter lansering utöka vilka möjligheter den yttre skärmen kommer att ge. Redan nu kan du få fram ett fullständigt tangentbord i den yttre skärmen så det går att svara på meddelanden utan att öppna telefonen. I praktiken tror jag dock att det blir enklare att skriva längre meddelanden genom att faktiskt vika upp telefonen trots allt.
Givetvis har Galaxy Z Flip 5 fått en uppgradering inte bara av den yttre skärmen utan även på prestandasidan. Här finns samma Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy som sitter i S23-serien. Det är alltså Qualcomms flaggskeppschipp, men med en högre klockfrekvens som initialt var exklusiv för Samsungs produkter med start då i S23-serien i våras.

Centralt i Flip är att den ska slinka ner enklare i fickan och när det kommer till konstruktionen för det så har telefonen nu en mer kompakt vikmekanism som ska göra att det tidigare glappet i stängt läge i det närmaste försvinner. Det märks tydligt i praktiken när jag fäller ihop telefonen och anledningen till förbättringen är att vikmekanismen helt gjorts om. I vecket lägger sig panelen dold som en ögla i själva telefonen, för att inte skadas eller slitas på när telefonens båda halvor ligger tätt ihop. Att det inte är en glipa märks kanske inte så tydligt när du använder telefonen men att det är mindre risk för att smuts eller annat hamnar här kan ju ha positiva följder för hållbarheten på längre sikt.

När du öppnar telefonen och den större, vikbara skärmen blir synlig finns precis som tidigare ett mitt emellan-läge där du med telefonen vikt i 90 grader kan få skärmen delad i två ytor så den övre visar appen och den nedre visar reglage, agerar pekplatta eller liknande. Det här fanns redan i tidigare modeller, men har nu vidareutvecklats och förfinats, med nytt gränssnitt, till exempel för att visa reglage och mer information i nedre delen av skärmen samtidigt som du tittar på en film i övre halvan. Jag kan tycka det är synd att låta halva skärmen visa något annat än film när det är film jag vill titta på. Jag menar, fördelen med en pekskärm är ju att ytan är flexibel och kan användas både för reglage och att visa innehåll, inte antingen eller. Nu är i alla fall funktionen förfinad och har potential att bidra med mer extra värde än tidigare.
Samsung Galaxy Z Flip 5 kommer med 256 eller 512 GB lagring och priset är från 13 990 kronor för det lägre lagringsalternativet.
Betyg
- Telefoni & Data
- 9/10
- Media & Skärm
- 8/10
- System & program
- 8/10
- Användarupplevelse
- 7/10
- Material & kvalitet
- 8/10
- Totalbetyg
- 80%

Fakta
Allmänt
Modell Galaxy Z Flip 5
Tillverkare Samsung
Lanseringsdatum 2023-08-11
Mått 165.1 x 71,9 x 6,9 mm
Mått hopvikt 85,1 x 71,9 x 15,1
Vikt 187 g, 92 %
Material baksida Glas
Pris Från 14 000 kr
System Android
Systemversion 13
Chipset Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy
Tillverkningprocess 4 nm, 84 %
Skärm
Mått 6,7 tum, 101 %
Upplösning 2640 x 1080 pixel
Skärmformat 22:9
Typ Super AMOLED
Bilduppdateringsfrekvens 120 Hz, 104 %
Andra skärm
Typ OLED
Typ av skärmglas Gorilla Glass Victus 2
Mått 3,4 tum, 72 %
Upplösning 748 x 720 pixel
Pixeldensitet 306 ppi, 79 %
Bilduppdateringsfrekvens 60 Hz, 54 %
Minne
RAM-minne 8 GB, 83 %
Lagringsminne 256 GB, 512 GB
Minneskortplats Nej
Kamera
Upplösning 12 Megapixel, 12 Megapixel
Vidvinkellins Ja
Optisk zoom Nej
Optisk bildstabilisering Ja
Max upplösning, videoinspelning 4K
Upplösning på frontkameran 10 megapixel
Batteri
Kapacitet 3700 mAh, 73 %
Uppmätt videotid 11 tim, 43 min
Trådlös laddning Ja
Medföljande laddare Nej
Maximal snabbladdning 25 W, 50 %
Nät
GSM-band 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz
3g-band 850 MHz, 900 MHz, 1900 MHz, 2100 MHz
4g-band Band 1 (2100 MHz), Band 3 (1800 MHz), Band 4 (1700 MHz), Band 7 (2600 MHz), Band 8 (900 MHz), Band 20 (800 MHz), Band 28 (700 MHz), Band 38 (2600 MHz TDD)
5g-band Har 5g, ingen uppgift om band
Dubbla simkortsplatser Nej
Stöd för esim Ja
Stöd för Wifi-samtal Ja
Anslutningar
Anslutningskontakt USB Typ C
Hörlursuttag Nej
Medföljande headsetadapter Nej
Bluetooth 5.3
Wifi Wifi 6E
Övrigt
Tålig Vattentät
IP-klass IPx8
FM-radio Nej
NFC Ja
Stereohögtalare Ja
Fingeravtrycksläsare I Av/på-knappen
Benchmark-tester
Antutu 10 1224047, 100 %
Geekbench 6: Single-core 2028, 117 %
Geekbench 6: Multi-core 5235, 107 %
Geekbench 6: GPU 7165, 80 %
GFXBench Aztec Ruins Vulkan High 90 FPS, 170 %
GFXBench Manhattan ES 3.0 Onscr. 120 FPS, 139 %
3DMark Wild Life Stress Best 11010, 123 %
3DMark Wild Life Stress Lowest 4659, 79 %
Google Octane 24476, 50 %
Jetstream 2 111,220, 78 %
Kompakt som hopvikt
Skärmarna
Yttre skärmen begränsad
Måste vikas upp för att man ska göra det mesta