-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
Beijing8 testar mobilbetalning
Betalkortterminaler får NFC

Restaurangkedjan Beijing8 är först med att testa en betalterminal som kan ta emot både kort- och mobilbetalningar, via kontaktlösa tekniken NFC – Near Field Communication. Snart är alla kortterminaler som betalningsföretaget Point installerar i Norden NFC-redo. Lösningen är framtagen av Accumulate.
Beijing8 inför mobila betalningar via NFC i sin restaurang vid Hornstull i Stockholm. Lösningen, som är framtagen av Accumulate, gör det möjligt att inte bara betala med kort utan även med mobilen i Points betalterminaler. Snart finns tekniken i alla nya terminaler som Point installerar i Norden.
Enligt Mikael Ljunggren, vd för Beijing8 är lösningen snabb, enkel och säker. Han ser även ytterligare fördelar framöver, säger han i ett pressmeddelande i dag.
– Dessutom kan vi själva få en minskad kontanthantering och så kan den enkelt utökas med nya funktioner som presentkort och rabattkuponger, säger han.
Lösningen kräver att kunden installerar en app i sin telefon som är kopplad till dennes konto eller kort. Betalningen sker sedan genom att mobilen via NFC kommunicerar med betalterminalen. Transaktionen bekräftas med PIN-kod. Finns inte NFC så kan man skriva en kod i betalterminalen.