-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Glitch Video Editor
Apptips: Lägg distorsion på dina filmklipp
Glitch Video Editor är en Androidapp som låter dig lägga på förvrängningar till videoklipp i realtid.
Glitch Video Editor utsågs av Android-användarna till 2019 års bästa Android-app. Appar som lägger filter på videoklipp är knappast någonting nytt, men som namnet antyder handlar det här i stor utsträckning (det finns över hundra filter att välja mellan, och variationen är stor) att skapa “defekter” i videon. Som om den sågs genom en gammal monitor med bildsynkproblem, en övervakningskamera eller har färgfläckar på grund av uppspelningsproblem.
Det är snyggt gjort och många av filtren är riktigt välgjorda. Jag tycker inte att användargränssnittet är klockrent, vilket gör att det tar ett par försök innan jag faktiskt lyckas få en film som inte bara raderas eller är felvriden. Utöver själva filtren kan man bland annat lägga på musik eller textfält och du kan även använda filtren på redan befintliga filmer.
Appen är gratis men för att låsa upp många av filtren behöver du prenumerera för 125 kr om året (gratis provperiod på 7 dagar). Då slipper du också reklamrutor och vattenstämpeln i hörnet på filmen.