-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
Brett stöd i dyr gratisapp
Apptest: Sunrise Calendar

Sunrise Calendar imponerar med antalet datakällor, även om kalendervyerna är begränsade.
Sunrise är kalenderappen som Microsoft nyligen brände mer än 100 miljoner dollar på att köpa. Nyligen gjorde man detsamma med en epostapp som sedan återlanserades som Outlook for Ios/Android.
Det är lätt att se varför man valt just denna. Här finns ett väldigt brett stöd för olika indatakällor. Google Calendar, javisst, men även Ical och Exchange, och att-göra-händelser från till exempel Evernote och Todoist.
Rent praktiskt bjuder appen på två vyer i mobilen. Dels en riktigt praktisk kombinerad månads- och dagsvy där du kan dra upp dagen nerifrån. Dels en tredagarsvy. Liggande läge saknas liksom veckovy och agenda. Det känns en smula begränsat.
Jag får också notifieringar för varenda importerad heldagshändelse, även om de inte har det i originalkalendern. Det stör. Men webbgränssnittet känns som en bättre Google Calendar.