-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
600- och 400-serien
Qualcomm lanserar nya Snapdragon-chipset

Snapdragon-familjen har fått utökning med mellanprismodellerna 620, 618, 425 och 415.
Qualcomms Snapdragon 600- och 400-serier är företagets mellanprischipset. Den dyrare Snapdragon 600-serien har vi inte sett så mycket av här i Sverige, medan Snapdragon 400 driver i stort sett varenda mobil i prisklassen 2000 - 4000 kronor.
Det är verkligen inte helt lätt att bena ut vad som skiljer de olika modellerna ur Qualcomms pressrelease, men vi har gjort ett försök.
De två chipseten i 600-serien skiljer sig endast på antalet processorkärnor. Snapdragon 620 har fyra 64-bitars ARM Cortex A72-processorkärnor och fyra långsammare Cortex A53-kärnor. Snapdragon 618 nöjer sig däremot med två av de snabbare och fyra av de långsammare processorkärnorna.
I övrigt har bägge chipseten stöd för LTE i upp till 300 Mbit/s, Dual channel LPDDR3-minne vilket ger snabbare minneshantering och stöd för 4k-video, dubbla bildbehandlingsprocessorer, stöd för HD-ljud och 2-skärmar.
Snapdragon 425 och 415 har bägge åtta Cortex A53-kärnor. För Snapdragon 415 är det i stort sett summan av nyheterna jämfört med Snapdragon 410, medan Snapdragon 425 delar modemet och de dubbla bildprocessorerna från storebröderna i 600-serien.
Snapdragon 415 finns i sampel nu och väntas finnas i mobiler under första halvåret, medan övriga tre kommer under andra halvåret.