-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Via blåtand
Ny Casioklocka snackar med din Iphone

Den smarta klockan är något som många snackar om och Casio är en av dessa, även om deras G-shock-modell med Bluetooth inte riktigt följer normen.
Förra året på CES presenterade Casio en blåtandsförsedd klocka i G-shock-serien. Just då var detaljerna få och egentligen var det mest konceptmodeller som visades upp. I år har de kommit länge och kan visa upp GB69000AA i flera olika färger.
Ställ klockan via app
Det handlar inte om en smart klocka i stil med de vi sett från bland annat Pebble och I’m Watch, utan om något lite enklare. Via bluetooth kan du enkelt ställa klockans tid, larma om du går för långt ifrån telefonen (om du skulle glömma den vid ett bord) och även söka efter telefonen om du skulle ha tappat den i det svarta hålet bland soffkuddarna.
Allt detta sköts via en Iphone-app (Casio hade ingen information om någon motsvarighet till Android) och känns som ett enkelt, men robust exempel på hur klockan och telefonen kan kommunicera med varandra någorlunda smart.