-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
Qualcomm X16
Mobilsurfa i en gigabit per sekund

Qualcomms senaste modem låter dig spräcka gigabitvallen med mobilt surfande.
Går det för långsamt att surfa på Facebook kanske Qualcomms senaste modem för mobila enheter kan vara något att vänta in. Qualcomm X16 LTE Modem bygger på LTE category 16, därav namnet, och kan erbjuda en teoretisk maxhastighet på hela en gigabit per sekund i mobilnätet. Givetvis är det teoretiskt max och inget du kommer få på bussen till jobbet, men ändå.
Som jämförelse, eftersom inget chipset fått det nya modemet inbyggt ännu, kan vi titta på nuvarande flaggskeppschip, Snapdragon 820. Det chippet får nöja sig med att surra runt på maxhastigheten 600 megabit per sekund. Sen ska det väl också nämnas att din operatörs nät behöver ha stöd för tekniken också.
Exakt när X16 dyker upp som modem i mobiltelefoner återstår att se, men Qualcomm har satt andra halvan av 2016 som mål. Kanske i uppföljaren till Snapdragon 820, som ryktas kunna bjuda på såväl åtta gigabyte arbetsminne som åtta processorkärnor.