-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
Tveksam till Windows Phone och Tizen
Huawei: Tizen har ingen chans

Den kinesiska tillverkaren Huawei har inget större förtroende för varken Windows Phone eller Tizen.
Det är Richard Yu, högste höns på Huaweis konsumentavdelning som i en intervju med Wall Street Journal uttalat sig om några av marknadens mobila operativsystem.
I intervjun berättar Yu att Huawei tillfrågats av operatörer om huruvida de tänker göra telefoner med Tizen eller ej. Så som han ser det har Tizen ”ingen som helst chans att bli framgångsrikt” vilket gör att de helt enkelt inte ser Tizen som ett alternativ.
Ungefär samma sak har han att säga om Microsofts mobila operativsystem Windows Phone. Huaweis första Windows Phone-modell W1 resulterade i att företaget konstant förlorade pengar under en tvåårsperiod, vilket också gjort att de skrotat planer på en uppföljare då det enligt Yu har varit ”väldigt svårt att övertyga konsumenter att välja Windows Phone”.
Android då, som ju är det enda Huawei kör i smarta telefoner. Här hänvisar Yu till goda relationer med Google och deras system, även om han erkänner att det finns viss oro över att Google får för mycket inflytande över mjukvaran.
Håller ni med Richard Yu i hans åsikter eller är han helt ute och cyklar?