-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Fitbit Surge
Fitbits nya sportklocka läckt

Fitbit har nya armband på gång, men nu har även flaggskeppet läckt: En sportklocka med namnet Fitbit Surge.
Det är the Verge som fått tag på en annons för Fitbits kommande klocka Surge. Fitbit verkar noga med att inte använda ordet Smartwatch utan kallar den i stället för Superwatch.
Det är sportfunktionerna som är i fokus på Fitbit Surge. Förutom de funktioner vi är vana vid från Fitbit, att mäta steg, trappor och sömn samt tyst väckning med vibration, har vi kontinuerlig pulsmätning som vi även såg läckt i armbandet Fitbit Charge HR. Utöver detta lovar Fitbit Surge inbyggd GPS för loggning av löprundor, notifieringar från mobilen och fria val mellan ett antal olika klockdisplayer.
Fitbit lägger ner mycket krut på programvaran till sina armband i form av appar och webbgränssnitt, och räkna med nya funktioner för att logga din träning tillsammans med Fitbit Surge. Klockan ska kosta 250 dollar, det vill säga drygt 2500 kronor i Sverige, och komma i färgerna svart, grå och tangerin. Vi har inga uppgifter om batteritid, men med tanke på att den ser ut att få monokrom display och Fitbit sen tidigare har något av klassens bästa batteritid kan vi hoppas att detta har varit ett prioriterat område.